Copyright © Kotelnica Białczańska 2016 - 2017

XXI Festyn Białczański

Obrazek artykułu XXI Festyn Białczański1 miesiąc, 1 tydzień temuJuż w pierwszy weekend sierpnia, Białka Tatrzańska zamieni się w tętniące życiem centrum kultury góralskiej a na parkingu pod Kotelnicą odbywać się będzie największa impreza tego lata na Podhalu. Wszystko za sprawą XXI Festynu Białczańskiego, który odbędzie się w dniach 5-6 sierpnia w Białce Tatrzańskiej.

 

 

 

http://festynbialczanski.pl/

Festyn Białczański już na stałe wpisał się do kalendarza największych wakacyjnych wydarzeń organizowanych u stóp Tatr.

 Festyn w Białce Tatrzańskiej odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy, w tym dwunasty raz na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, gdzie gości nieprzerwanie od 2006 roku. Tak jak każdego roku i tym razem, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla turystów oraz okolicznych mieszkańców, którzy w tych dniach udadzą się pod Kotelnicę.

Wydarzeniami, które zgromadzą największe tłumy pod sceną, będą z pewnością koncerty wielkich gwiazd polskiej estrady. Pierwszego dnia, w sobotę, swój muzyczny repertuar zaprezentują Kamil Bednarek oraz  zespół  Piersi. W niedzielę natomiast na scenie pojawi się Ania Dąbrowska. Nocna zabawa trwać będzie w rytmach zespołów Sykowni oraz Śtuderanci. Przez dwa dni Festynu nie zabraknie również pokazów ludowego tańca i śpiewu w wykonaniu grup Białcanie oraz Zyngierki  Białcańskie.

Zanim na scenie pojawią się gwiazdy muzyki olbrzymie emocje towarzyszyć będą wyborom Cepra i Ceperki Roku oraz Harnasia Roku. Turyści zmierzą się o tytuł w sobotę, natomiast góralscy kawalerowie zaprezentują swoje umiejętności w niedzielę. Wybory od lat cieszą się wielką popularnością  a zaplanowane na ten rok konkurencje sprawią, że na każdej twarzy pojawi się uśmiech.

 Pierwsi do boju ruszą kandydaci ubiegający się o miano Cepra i Ceperki Roku. Tym razem podczas eliminacji zwanych Harnasiowymi Próbami rywalizować oni będą w następujących konkurencjach:

 • "Kosor"- próba Juhasicka na dojenie owiec
 • Pucenie Łoscypka 
 • Zbójnicki Dart czyli celowanie ciupagami do celu
 • Ceprostrada - tor przeszkód 
 • Kręgle po góralsku
 • Strzelanie z procy do celu
 • dla kandydatek na Ceperke Roku konkurencja na łobieranie gruli
 • dla kandydatów na Cepra Roku rzut podkową
 • Harnasiwoy Quiz

Kandydaci, którzy najlepiej poradzą sobie z powyższymi zadaniami zapewnią sobie udział w finale, gdzie czekają na nich kolejne wyzwania: picie wody na czas, tor przeszkód, konkurs wiedzy o regionie oraz dla Ceperek kiernicka, czyli góralski robot kuchenny a dla Ceprów harnasiowe młotki.

Uczestnicy, którym nie uda się dotrzeć do finału będą mogli ubiegać się o Certyfikat Cepra lub Ceperki, ponownie próbując swoich sił w eliminacyjnych konkurencjach.

Po wrażeniach związanych z wyborami Cepra i Ceperki Roku oraz koncertami gwiazd, pierwszego dnia Festynu organizatorzy przygotowali dla odwiedzających jeszcze jedną wielką atrakcję – pokaz sztucznych ogni. Fajerwerki o wartości przeszło 10 tys. złotych zostaną wystrzelone ze szczytu Kotelnicy i rozświetlą niebo nad całą okolicą.

Niedzielne świętowanie rozpocznie się od sportowych emocji związanych z meczempiłkarskim, który odbędzie się na boisku w Białce Tatrzańskiej. Pierwszy gwizdek rozbrzmi o godzinie 13:00 a na murawę wybiegną drużyny Oldboysów Watra Kotelnica

Następnie do walki o zaszczytny tytuł Harnasia Roku stanie kilku młodzieńców, wywodzących się z największych góralskich rodów. Kawalerowie będą musieli wykazać się nie lada umiejętnościami z zakresu tańca i śpiewu po góralsku, operowania ciupagą ale także zademonstrują publiczności znajomość gwary góralskiej, wiedzy o regionie oraz pochwalą się posiadaną siłą fizyczną. Ich występy  oklaskiwać będą tysiące ludzi, w tym też rodzina i znajomi.

Na niedzielę zaplanowano również Rodzinną Familiadę, w której o fantastyczne nagrody zmierzą się ze sobą całe rodziny. 4-osobowe drużyny, wspierane gorącym dopingiem swoich krewnych i znajomych, zmierzą się w następujących konkurencjach:

 • Moja-Twoja
 • Labirynt Maryny
 • Skoczek
 • "Kosor"- próba Juhasicka na dojenie owiec
 • Pucenie Łoscypka 
 • Zbójnicki Dart czyli cylowanie ciupagami do celu
 • Ceprostrada - tor przeszkód 
 • Kręgle po góralskuie
 • Strzelanie z procy do celu

Dwa dni Festynu Białczańskiego to również świetna zabawa dla najmłodszych. W ramach programu animacyjnego „W zdrowym ciele zdrowy duch”, który ma na celu promocję aktywności ruchowej ale także dobrego humoru, w czasie całej imprezy odbywać się będą różnego rodzaju konkursy dla dzieci. Na scenie głównej będzie można stanąć do rywalizacji m.in.: w biegu w workach czy przeciąganiu liny. Mali uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć przedstawienie teatralne, puszczać gigantyczne bańki mydlane czy pomalować sobie twarz farbami. Czekają na nich także  balonowe niespodzianki oraz mnóstwo innych zabaw, gier i quizów.

XXI edycja Festynu Białczańskiego zapowiada się fantastycznie. Na wszystkich odwiedzających Kotelnicę Białczańską w pierwszy sierpniowy weekend czeka niezapomniana zabawa do białego rana!

Harmonogram XX Festynu Białczańskiego:

  

Sobota  5 sierpień 2017

07:30-14:00

V  Puchar Białki w Wędkarstwie Muchowym

12:00-15:00

Eliminacje na Cepra i Ceperkę

15:00

Uroczyste przywitanie gości

15:05-18:00

Harnasiowe Próby /plac obok sceny

15:15

WYBORY CEPRA I CEPERKI ROKU 2016

17:15

Występ zespołu "Mali Białcanie"

18:00

KONCERT KAMILA BEDNARKA

20:00

Wręczenie nagród Harnasiowych Prób

20:30

Wręczenie nagród na Cepra i Ceperkę / Rozpalenie Watry

21:00

KONCERT ZESPOŁU PIERSI

22:45

Pokaz sztucznych ogni

23:00

Zabawa z zespołem  "Sykowni"

3:00

Zakończenie imprezy

 

Niedziela 6 sierpień 2017

12:00-18:00

Rodzinna Familiada ze zbójnikami /plac obok sceny

13:00

Mecz Oldboysów  Watra Kotelnica -

15:00

Uroczyste przywitanie gości

15:05

Wystep "Zyngierki Białcańskie"

15:30

WYBORY HARNASIA ROKU 2016

17:30

Występ zespołu "Białcanie"

18:00

KONCERT  ANI  DĄBROWSKIEJ 

19:30

Wręczenie nagród Rodzinnej Familiady

20:00

Wręczenie nagród Harnasia Roku 2016 / Rozpalenie Watry

21:00

Zabawa z zespołem " ŚTUDERANCI "

3:00

Zakończenie imprezy