Copyright © Kotelnica Białczańska 2016 - 2019

Kotelnica Skitour Challenge 2019 - relacja

Obrazek artykułu Kotelnica Skitour Challenge 2019 - relacja5 miesięcy, 1 tydzień temuPierwsza edycja skitourowych zawodów na „lodowcu białczańskim” (jak wielu nazywa atrakcyjne i o sporym przewyższeniu stoki Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska), udowodniła, że rozmach i fantazja szefów Kotelnicy Białczańskiej nie zna granic.

Wszyscy zawodnicy, a było ich prawie 60 stwierdzili, że trasa była bardzo ciekawa, urozmaicona, a przede wszystkim dobrze oznakowana i bezpieczna, zaś atmosfera zawodów bardzo pozytywna i familijna. Na końcu trasy organizatorzy przygotowali „challenge”, czyli podejście po linach poręczowych przez kilkumetrową, naśnieżoną, stromą ściankę, którą nazwano „małe K2”. Uczestnik zawodów, himalaista Jacek Jawień, stwierdził z uśmiechem: - Nawet w Himalajach nie spotkałem się z takimi trudnościami. Gość specjalny zawodów – Piotr Pustelnik, zdobywca Korony Himalajów oraz prezes Polskiego Związku Alpinizmu, zagrzewał uczestników do walki, opowiadał o swoich doświadczeniach w górach najwyższych, a w końcu sam też powędrował przez stoki Kotelnicy na nartach skitourowych. Najmniejsi uczestnicy imprezy bawili się w Skitourowym Przedszkolu, a Skitour School prowadziło szkolenia First Skitour Step. Firma Dynafit zorganizowała testy narciarskie.

Najlepszym i bezkonkurencyjnym na trasie, okazał się wybitny biegacz i skialpinista Marcin Rzeszótko, który w niecałe 48 minut pokonał trasę 10 km, o przewyszszeniu 700 m. Wśród Pań zwyciężyła Iwona Januszyk – Mistrzyni Polski w ski alpiniźmie.

Na krótkiej trasie startowało również 11 dzieci, wśród których zwyciężył Antek Elantkowski.

Pula nagród wynosiła 40 tysięcy, a najlepsi otrzymali prestiżowe statuetki Mistrza Mistrzów i Mistrzyni Mistrzyń – wykonane przez rzeźbiarza Marcina Rząse.

Organizatorem zawodów był VERTICAL Jakub Brzosko. Ogromne podziękowania należą się Tomaszowi Paturejowi za „zielone światło” na zorganizowanie zawodów, oraz kierownikowi kolei Piotrowi Czai i szefom promocji i reklamy Pawłowi Nowobilskiemu i Adamowi Mardule za zaangażowanie i pomoc w organizacji zawodów i przygotowaniu tras.

Ogromne podziękowania dla wszystkich sponsorów imprezy: Kotelnica Białczańska, Hotel Bania, Termy Bania, Tatry Super Ski, Supersnow, Waluś Ski, Scarpa, Julbo, Grivel, Montura, Edelrid, Ternua, Craft, SkiTrab, Alpinka, PZU, Mountain Explorers, Skitourowe Zakopane, Horeca. Głównym sponsorem był: Dynafit.

Patronat medialny: Tygodnik Podhalański, Radio Eska, wspinanie.pl

Poniżej galeria zdjęć i relacja filmowa z wydarzenia.