Copyright © Kotelnica Białczańska 2016 - 2024

Najnowsze inwestycje Kotelnicy Białczańskiej

Od sezonu 2014/2015 narciarze odwiedzający Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska mogą skorzystać z nowej kolei linowo-krzesełkowej – siódmej w tym ośrodku a dziewiątej w Białce Tatrzańskiej. Nowoczesny wyciąg nosi nazwę Remiaszów i na mapie ośrodka oznaczony jest numerem IX. Jest to drugi tak nowoczesny wyciąg, po oddanej do użytku rok wcześniej kolei krzesełkowej numer VIII, zlokalizowanej na zboczach Jankulakowskiego Wierchu.

Koleje o numerach VIII i IX, powstałe przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej, są jednymi z najnowocześniejszych w Polsce. Obie są wyposażone w 6-osobowe podgrzewane kanapy, na których w ciągu godziny podróżować może nawet 3000 adeptów białego szaleństwa. Obie też posiadają innowacyjny system, umożliwiający transport dzieci poniżej 125 centymetrów wzrostu składający się z automatycznie otwieranego i zamykanego pałąka i nadzoru nad nim. Dodatkowo jest też regulowany przenośnik taśmowy służący do wsiadania, który dokonuje automatycznego pomiaru wzrostu osób wsiadających na krzesełko, tak by dopasować jego wysokość do najniższej z nich. W wietrzne dni do dyspozycji podróżnych są także automatycznie zamykane i otwierane kopułki przeciwwietrzne.

Największy ośrodek narciarski na Podhalu nie zwalnia tempa i już planuje kolejne inwestycje, a wśród nich m.in. utworzenie parkingu przy kolei numer IX, mogącego pomieścić przeszło 500 samochodów. Do czasu powstania miejsc parkingowych przy najnowszym wyciągu dostać się tam można bezpłatnym skibusem, który kursuje od stacji dolnej kolei numer I do kolei Remiaszów i z powrotem co 30 minut.

Jankulakowski

Kolej Jankulakowski liczy 800 metrów i ma swój początek w kotlinie między Wysokim Wierchem a Jankulakowskim Wierchem, na którego szczyt wywozi narciarzy i snowboardzistów. Po dotarciu na górę amatorzy białego szaleństwa mogą skorzystać z łagodnej, 900-metrowej trasy numer 9, przebiegającej pod koleją. Jest ona sztucznie naśnieżana i codziennie ratrakowana. Dzięki zainstalowaniu kilkudziesięciu lamp szusowanie na niej możliwe jest również po zmroku. Z górnej stacji na Jankulakowskim Wierchu można też zjechać trasą 8 lub 8a do dolnej stacji kolei Pasieka Express (VI) lub Kotelnica III.

Remiaszów

Kolej linowo-krzesełkowa Remiaszów ma swój początek przy Potoku Remiaszów, od którego wzięła swoją nazwę, a narciarzy i snowboardzistów wywozi na szczyt Wysokiego Wierchu. Czterominutowa podróż, z prędkością 5m/s przebiega w bardzo komfortowych warunkach na jednym z 59 podgrzewanych krzesełek. Dzięki nowoczesnemu systemowi wsiadania nawet najmłodsi narciarze i snowboardziści mogą bez problemu dostać się na górę 900-metrowej sztucznie naśnieżonej oraz oświetlonej trasy numer 10, której poziom trudności określono jako łatwy.