Copyright © Kotelnica Białczańska 2016 - 2019

XXII Festyn Białczański za nami!

Obrazek artykułu XXII Festyn Białczański za nami!11 miesięcy, 1 tydzień temuTo były trzy emocjonujące dni w Białce Tatrzańskiej. W weekend 3-5 sierpnia już po raz dwudziesty drugi odbył się tam Festyn Białczański. Jedna z największych letnich imprez na Podhalu, jak co roku, przyciągnęła mnóstwo osób. Przez trzy dni we wspólnej zabawie udział wzięło blisko 34 tysięcy osób.

Festyn rozpoczął sie juz w Piątek od Powiatowego Dnia Seniora ,W sobotę zaciętą rywalizację o tytuły Cepra i Ceperki Roku stoczyli przyjezdni z różnych zakątków Polski, natomiast w niedzielę publiczność podziwiała umiejętności góralskich kawalerów w walce o miano Harnasia Roku. XXII Festyn nie mógł obejść się bez wielkich gwiazd polskiej sceny muzycznej. Tym razem na scenie zlokalizowanej pod Kotelnicą wystąpili: Future Folk , Kayah , Zespół Video oraz legendarny KULT. Były też pokazy tańca i śpiewu góralskiego w wykonaniu lokalnych zespołów regionalnych.

Pierwszy dzień zadedykowany został seniorom, którzy mogli m.in. bawić się przy dźwiękach Zespołu Zawaternik oraz zażyć porządną porcję dobrego humoru przy kabarecie Truteń. O godzinie 18:00  wystąpił podczas koncertu  Mariusz Kalaga Trio który mocno roztańczył pod sceną starszą cześć publiczności .

W sobotę od wczesnych godzin porannych, kiedy to najlepsi wędkarze zmierzyli się w V Pucharze Białki w Wędkarstwie Muchowym.

W samo południe do boju o tytuły Cepra i Ceperki Roku stanęło ponad 40  śmiałków, pochodzących z różnych rejonów Polski. Ten, mający już swoją długą tradycję konkurs, na stałe wpisał się w plan Festynu Białczańskiego. W tym roku kandydaci ubiegający się o te zacne tytuły musieli zmierzyć się najpierw w kilku konkurencjach eliminacyjnych, następnie najlepsza piątka przechodziła do drugiego etapu zabawy, gdzie czekały na nich cztery finałowe zadania: picie wody na czas, tor przeszkód, konkurs wiedzy o regionie oraz dla Ceperek kiernicka, czyli góralski robot kuchenny a dla Ceprów harnasiowe młotki.

Wśród pań najlepiej z wymagającymi konkurencjami poradziła sobie Dominika Pitala Z grona mężczyzn ubiegających się o tytuł Cepra Roku bezkonkurencyjny okazał się natomiast – Dominik Paluch  

Po emocjach związanych z wyborem Cepra i Ceperki Roku przyszedł czas na atrakcje muzyczne, a tych już pierwszego dnia imprezy było naprawdę sporo. Przeszło 19 tysięcy osób zgromadziło się wokół sceny na koncertach znanych polskich gwiazd - zespołu Future Folk oraz Kayah. Zabawę do rana poprowadzili natomiast członkowie zespołu Lajt

Sobotnia impreza zakończyła się mocnym akcentem. Wszystko za sprawą pokazu sztucznych ogni. Fajerwerki wystrzelone ze szczytu Kotelnicy na długo rozświetliły niebo nad całą okolicą, czyniąc pierwszy dzień tegorocznego festynu niezapomnianym przeżyciem.

Jeszcze więcej atrakcji organizatorzy Festynu Białczańskiego przygotowali na niedzielę. Drugiego dnia zabawa pod Tatrami rozpoczęła się od meczu piłkarskiego Oldboysów reprezentujących kluby  Watra Kotelnica oraz Polonii Rzeszów .

W samo południe pod główną sceną wystartowała Rodzinna Familiada, w której o zwycięstwo walczyły 4-osobowe drużyny wspierane gorącym dopingiem swoich krewnych i znajomych. Najlepiej ze zbójeckimi konkurencjami poradził sobie team Rodziny Kotela z Chorzowa

Jedną z głównych atrakcji drugiego dnia festynu były wybory Harnasia Roku. Do walki o ten zaszczytny tytuł stanęło w tym roku 5 młodzieńców: Łukasz Strama z Zakopanego , Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej , Przemysław Wach z Ostrowska , Paweł Rzadkosz z Gronia i Łukasz Polak z Suchego . Kawalerowie musieli wykazać się nie lada umiejętnościami z zakresu tańca i śpiewu po góralsku, operowania ciupagą ale także znajomością gwary góralskiej czy wiedzą o regionie. Ich występy  oklaskiwane były przez publiczność, w tym też rodziny i znajomych, którzy wspierali swoich faworytów głośnym dopingiem. Po zaciętej rywalizacji Harnasiem Roku 2018 został Łukasz Strama z Zakopanego Po otrzymaniu prestiżowego tytułu to właśnie jemu przypadł zaszczyt rozpalenia wielkiej góralskiej watry i odtańczenia zbójnickiego w gronie kandydatów i ubiegłorocznego zdobywcy tego tytułu Michała Sęka .

Festyn Białczański obfitował w wiele atrakcji związanych z kulturą góralską. Nie scenie nie mogło więc zabraknąć występów zespołów regionalnych. W niedzielę i sobotę  swoje umiejętności tańca i śpiewu zaprezentowały Zyngierki Białcańskie oraz Białcanie

Po pokazach muzyki regionalnej przyszedł czas na główne wydarzenie niedzielnego wieczoru – koncerty gwiazd polskiej estrady. Drugiego dnia imprezy przeszło 12 tysięcy osób bawiło się przy dźwiękach znanych utworów Video oraz zespołu KULT. Za świetną nocną zabawę odpowiadał zespół Murań , dzięki któremu ze sceny zlokalizowanej na terenie parkingu Kotelnicy Białczańskiej rozbrzmiały największe polskie i światowe hity a goście bawili się do białego rana.

Tegoroczna edycja była z pewnością wyjątkowa. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele niezapomnianych atrakcji, które przyciągnęły pod Kotelnicę tysiące ludzi. Ogromną furorę zrobiła strefa śniegu, gdzie w środku sierpniowych upałów można było się orzeźwić i pobawić śnieżkami . Podobnym zainteresowaniem cieszyła się strefa piany i strefa ślizgacki, gdzie można było spotkać bawiące się wszystkie pokolenia - od małolatków po starsze osoby. Dla uciechy najmłodszych przygotowane zostało również wesołe miasteczko i strefa bezpiecznej jazdy na rowerze.

Jak co roku, podczas dwóch dni festynu panowała wspaniała rodzinna atmosfera a wszyscy, którzy zdecydowali się w tym czasie odwiedzić Białkę Tatrzańską mogli być częścią fantastycznego góralskiego święta.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejną edycje Festyny Białczańskiego który odbedzie się  3-4 sierpnia 2019r. na parkingu pod Kotelnicą

Do zobaczenia