Copyright © Kotelnica Białczańska 2016 - 2024

Oscyp Snowboard Contest 2024

Obrazek artykułu Oscyp Snowboard Contest 20242 miesiące temuSnowboard znów opanuje Białkę Tatrzańską! Oscyp i Oscypek odbędą się w ciągu jednego dnia, w sobotę 3 lutego 2024 roku.

Oscyp Snowboard Contest czyli najstarsze i największe zawody snowboardowe w Polsce odbędą się tradycyjnie na stokach Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej w sobotę, 3 lutego 2024 roku. Impreza wzorem ubiegłych lat podzielona zostanie na dwie części: Oscypek, czyli konkurencje dla najmłodszych oraz Oscyp, czyli rywalizację na przeszkodach pomiędzy najlepszymi freestyle’owcami w naszym kraju. Ogłoszony na ten rok układ zróżnicowanych przeszkód zagwarantuje wysoką widowiskowość, co na pewno zadowoli kibiców.

Oscyp i Oscypek odbędą się w ciągu jednego dnia, w sobotę 3 lutego 2024 roku. Zmagania rozpoczną się rano, a ostatnie konkurencje rozegrane zostaną późnym popołudniem, już po zmroku. Tory przejazdów zostaną umiejscowione przy dolnej stacji wyciągów w ośrodku Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Dzięki temu każdy będzie mógł swobodnie śledzić poczynania zawodników. Na zgromadzonych kibiców będą czekały atrakcje zagwarantowane przez partnerów wydarzenia, a także tradycyjny oscypek z grilla. Sportowe zmagania komentować będą doświadczeni prowadzący czyli Maciej “Stachu” Stasiak oraz Mateusz “Zwierzu” Małysa.

 

Slalom dla najmłodszych

Pierwsi na linii startu ustawiać się będą najmłodsi zawodnicy (2015 i młodsi), którzy w ramach Oscypka zmierzą się w mini slalomie. Kilkudziesięciu małych snowboardzistów podzielonych na kategorie wiekowe będzie zmagać się o jak najlepszy czas przejazdu po specjalnie dla nich przygotowanym torze. - Cieszymy się z niesłabnącego zainteresowania Oscypkiem. Co roku lista startowa zapełnia się w ekspresowym tempie i frekwencja jest w zasadzie stuprocentowa. Potwierdza to nasze obserwacje, że zainteresowanie snowboardingiem po kilku chudszych latach wraca i coraz więcej młodzieży sięga po tę formę sportu i rekreacji. W czasach wszechobecnej cyfryzacji czasu wolnego naszych dzieci to naprawdę budujące - zauważa współorganizator zawodów Łukasz Kosmowski z Burton Polska.

 

Parkowe sztuczki dla małych i dużych

Gdy już czasy przejazdów wszystkich 60 młodych zawodników zostaną zliczone, uwaga kibiców przeniesie się na snowpark, gdzie rozpoczną się zmagania profesjonalnych snowboardzistów. Na oscypowym snowparku zobaczymy zarówno wschodzące gwiazdy polskiej sceny snowboardu, jak i doświadczonych weteranów, którzy niejednokrotnie mieli okazję reprezentować nasz kraj za jego granicami. Pojawią się olimpijczyk Michał “Brelok” Ligocki, legenda polskiego snowboardingu Wojtek “Gniazdo” Pawlusiak czy też stały bywalec Oscypa i zwycięzca programu Masterchef Mateusz “Zielony” Zielonka. Dorośli jak zawsze zmierzą się wyłącznie w kategorii freestyle, a dodatkowo przyznana zostanie nagroda dla najlepszej zawodniczki (Best Girl). W tym roku organizatorzy postawili na zróżnicowanie toru przeszkód - do dyspozycji będą zarówno wymagające rury, jak i skocznia z możliwością lądowania w kąt, czyli tzw. “corner”. Wszystko zaprojektowane tak, aby zapewnić zawodnikom jak największe pole do pokazania swoich umiejętności i kreatywności, a kibicom zagwarantować wspaniałe widowisko. - W Oscypie nie chodzi tylko o wynik sportowy, ale głównie o atmosferę wielkiego święta naszej wspólnej pasji. To obecnie jedyna impreza, podczas której spotykają się najważniejsi snowboardziści z całego kraju, niezależnie od stażu czy zaangażowania w karierę zawodniczą. Przyjeżdżamy do Białki aby wspólnie dobrze się bawić i sprawdzić, jak ma się poziom polskiej sceny snowboardowej - zapewnia Rafał Wielgus, współorganizator Oscypa.

 

Wczesnym popołudniem, gdy starsi zaprezentują już swoje umiejętności w ramach głównego konkursu, na tor powrócą dzieciaki (2012 i młodsi) by zmierzyć się w kategorii Junior Snowpark.Tutaj do dyspozycji będzie mniejsza skocznia oraz płaski “t-box”. Dla tych młodzików, którzy będą potrzebowali bardziej zaawansowanych przeszkód udostępniona zostanie także część toru z rywalizacji dla dorosłych zawodników.

 

Wieczorne atrakcje

Późnym popołudniem, już po zmroku, sportowe zmagania zakończy najbardziej widowiskowa część, składająca się z dwóch wyzwań  - Galaxy Ice Jibb oraz VARTA Best Trick. Podczas pierwszego etapu, dorośli uczestnicy oraz najodważniejsi juniorzy zmierzą się na wyjątkowej, lodowej przeszkodzie niespodziance. W drugiej konkurencji uczestnicy będą starali się wykonać najtrudniejszą technicznie, a jednocześnie najbardziej widowiskową sztuczkę.

 

Gdy wszyscy zawodnicy zakończą już swoje przejazdy nastąpi rozdanie nagród. Każdy z najmłodszych biorących udział w zmaganiach otrzyma dyplom potwierdzający udział w Oscypku oraz upominki od firmy Burton. Na najlepszych zawodników, we wszystkich kategoriach wiekowych czekają atrakcyjne nagrody od sponsorów.

 

Poza sportowymi emocjami i wspaniałym snowboardowym widowiskiem kibice mogą liczyć na różne atrakcje oraz konkursy z nagrodami, które prowadzone będą przez całą sobotę w miasteczku zawodów. Cały dzień na stoku umili muzyka serwowana przez dj-ów, a na głodnych tradycyjnie czekać będzie oscypek z grilla. Zapraszamy do odwiedzenia Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej 3 lutego i wspierania wszystkich, małych i dużych snowboardzistów.

 

Więcej informacji o zawodach można znaleźć na profilach społecznościowych Oscypa: https://www.facebook.com/oscypcontest oraz https://www.instagram.com/oscypcontest/.