Copyright © Kotelnica Białczańska 2016 - 2024

Hannes Rudigier i Tino Stojak triumfujú na Európskom poháre FIS v Białke Tatrzańskej

Obrazek artykułu Hannes Rudigier i Tino Stojak triumfujú na Európskom poháre FIS v Białke Tatrzańskej5 lat, 1 miesiąc temuSkončil sa Garmin Winter Sports Festival 2019. Počas dvoch dní v Lyžiarskom stredisku Kotelnica Białczańska súťažili lyžiari, snoubordisti a cyklisti z 13 krajín. Titul Majstra Poľska vo Freeskiing obhájil Szczepan Karpiel – Bułecka.

Pekné počasie, skvelé podmienky a úžasné akrobacie – to všetko prinieslo jedinečné športové divadlo, ktoré mohli obdivovať turisti a lyžiari, navštevujúci dnes Lyžiarske stredisko Kotelnica Białczańska. V rámci Garmin Winter Sports Festival 2019 sa konali finále lyžiarskych a snoubordových pretekov Európskeho poháru FIS v Big Air. Každý súper vykonal 3 rôzne skoky, z ktorých sa do finálnej klasifikácie počítali tie dva najlepšie. Triumfoval Hannes Rudigier, ktorý vykonal napr. Double Cork 1260 Double Japan Grab čiže sa tri a pol krát otočil okolo vlastnej osi, pričom si držal lyže obomi rukami.

„Teším sa, že všetko mi tak dobre vyhovelo. Úroveň pretekov bola veľmi vysoká, zúčastnili sa ich veľmi dobrí jazdci. Som spokojný s mojim výkonom, najmä s tým, že som jeden trik vykonal prvýkrát počas pretekov. Chcem poďakovať organizátorom za prípravu tohto podujatia a pozitívnu atmosféru, ktorá tu vládla.” – povedal Rakúšan, ktorý je momentálne na treťom mieste v generálnej klasifikácii Európskeho poháru FIS v Big Air a prvý v klasifikácii slopestyle.

Druhé miesto zaujal víťaz piatkovej kvalifikácie – Victor White z Barbadosu. Jazdec, ktorý cvičí v Švédsku vykonal napr. Double Cork 1260 Blunt, čiže najvyššie hodnotenú akrobaciu dnešného finále, bohužiaľ, body za druhy zohľadnený skok nestačili k víťazstvu. Tretí bol Miika Virkki z Fínska, a štvrtý Szczepan Karpiel-Bułecka, ktorý pri Switch Double Cork 1080 Safety Grab ukázal, že má zručnosti, ktoré mu umožňujú súperiť so špičkou. Súčasne už 11-krát v svojej kariére získal titul Majstra Poľska Poľského lyžiarskeho zväzu ve Freeskiing. Najlepšia v ženskej kategórii bola Elvira Ros, ktorá vykonala napr. Switch Rightside 540 Mute Grab.

V kategórii snoubordistov dnes víťazil Tino Stojak, líder generálnej klasifikácie Európskeho poháru FIS v Big Air. Vzhľadom na uraz zástupca Chorvátska šetril sily počas včerajšej klasifikácie, v ktorej zaujal siedme miesto, ale počas finále bol bezkonkurenčný. Jeho najvyššie hodnotená akrobacia bola Cab Cork 1080 Tail Grab, čiže 3 otáčky z nájazdu dozadu.

„Musím čestne priznať, že to boli najlepšie preteky Európskeho poháru FIS, na ktorých som sa kedykoľvek zúčastnil. Organizácia, skvelí sponzori, veľmi pozitívna atmosféra – všetko bolo úžasné. Dnešné podmienky boli skvelé. Mali sme vhodnú rýchlosť, čo je veľmi dôležité. Som spokojný s mojim výkonom a víťazstvom, a tiež s tým, že som udržal prvé miesto v generálnej klasifikácii Európskeho poháru.” – povedal mladý Chorvát.

Druhý bol víťaz klasifikácie Matija Milenkovic zo Srbska, ktorý najviac bodov získal za Cab Double Underflip 900. Tretie miesto udržal Slovak Boris Karolčík, ktorý predstavil napr. Switch Backside 720 Melon. Najlepší spomedzi Poliakov - Piotr Tokarczyk – vykonal napr. akrobaciu Frontside 1080 Tailgrab, čím si vybojoval štvrté miesto.

Ešte raz v tejto sezóne víťazila Martyna Maciejewska, ktorá na obrovskom mostíku (cca 25-metrový let vo výške 7 metrov) vykonala úžasný Frontflip s Nose Grab. Vďaka tejto akrobacii mladá Poľka ešte nedávno triumfovala v pretekoch Európskeho poháru FIS v Sarajeve, a ďalší skvelý výsledok zmocnil jej pozíciu líderky celého cyklu.

Po lyžiaroch a snoubordistoch na mostík vstúpili cyklisti, ktorí dnes súperili o body Svetového pohára FMB World Tour. Už po štvrtýkrát v poradí ponúkli nádhernú šou, a očarovali verejnosť a ostatných jazdcov skokmi a akrobaciami, ktorých kvalita stále stúpala.

Zvíťazil Dawid Godziek, ktorého Twister No Hander je aktuálne jedna z najkomplikovanejších akrobacií na horskom bicykli! Druhé miesto zaujal Marek Łebek. Víťaz Garmin Winter Sports Festival z minulého roka vykonal Cashroll. Yuri Starosta z Ukrajiny zaujal tretie miesto vďaka Backflipu so zdvojeným Tailwhip.

Avšak to ešte nebol koniec športových emócií pre početných fanúšikov, ktorí dnes navštívili Białku Tatrzańsku. Väčšina jazdcov, ktorí skôr súperili vo finále Európskeho poháru FIS, a aj ďalší sa na konci dňa zúčastnili finále kategórie open. Na pódium opäť vstúpili Rudigier, Ros, Stojak i Maciejewska. Skvelý výsledok dosiahol aj Kamil Knop, ktorý vykonal pekný Backside Double Cork 1080 Mute. V kategórii lyžiarov druhé miesto zaujal Jan Krzysztof Jr., vicemajster Poľska Poľského lyžiarskeho zväzu vo Freeskiing, ktorý vlastnoručne pripravil drevené poháre odovzdané najlepším jazdcom a jazdkyniam v jednotlivých kategóriách.