Copyright © Kotelnica Białczańska 2016 - 2024

Európsky pohár FIS: veľká šou v Białke Tatrzańskej

Obrazek artykułu Európsky pohár FIS: veľká šou v Białke Tatrzańskej4 lata, 1 miesiąc temuTo už koniec 17. ročníka Garmin Winter Sports Festival. Počas tohto podujatia sa konali lyžiarske a snoubordové súťaže Európskeho poháru FIS v kategórii Big Air. Medzi lyžiarmi najlepšie výsledky dosiahli Dmitrii Mulendeev a Lena Prusakova z Ruska. Motiejus Morauskas z Litvy a Katarzyna Rusin z Poľska zaujali prvé miesta medzi snoubordistami. Dawid Godziek bol prvý vo veľkolepej cyklistickej súťaži FMB World Tour.

Dva dni bolo lyžiarske stredisko Kotelnica Białczańska naouzajstným európskym hlavným mestom športového diania. Na veľkom skokanskom mostíku súperili lyžiari, snoubordisti a cyklisti z Alžírska, Bieloruska, Česka, Chorvátska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Ruska, Srbska, Slovenska, Slovinska, Talianska a Ukrajiny. Sobotňajšie finále sa konalo pri peknom počasí, vďaka ktorému Garmin Winter Sports Festival 2020 bolo bezpochybne najkrajšie a obdivu hodné športové podujatie tejto zimy v Poľsku.

Medzi snoubordistami bol najlepší Litovčan Motiejus Morauskas. Víťazstvo mu priniesli akrobacie frontside 1080 indy (tri otáčky okolo vlastnej osi) a backside 720 mute. Čech Kristian Salac, víťaz piatkových kvalifikácií, hoci predstavil technicky náročnejšie backside duble cork 1080 a frontside 900 tailgrab, za nedostatok graba (chytenie dosky počas letu, ktoré vplýva na hodnotenie za štýl) v prvom skoku a podopretie pri konci, zaujal druhé miesto. Tretí bol Dante Brčić z Chorvátska. Katarzyna Rusin, jediná súperka z Poľska, ktorá postúpila do finále súťaže Európskeho poháru FIS v Białke Tatrzańskej, bola najlepšia medzi snoubordistkami.

Úroveň lyžiarskej súťaže vo finále bola veľmi vysoká. Double cork 1080 (tri otáčky okolo vlastnej osi) bol najjednoduchší povinný trik pre postúpenie do prvej desiatky. Boj o najvyššie miesto sa konal medzi Dmitriiom Mulendeevom z Ruska a Emilom Granbomom zo Švédska. Prvý ukázal double cork 1440 mute vľavo a double cork 1260 mute vpravo (otáčky v oboch smeroch). Majster Švédska v kategórii Big Air a aktuálny líder generálnej klasifikácie Európskeho poháru FIS v kategórii slopestyle predstavil napr. switch left double cork 1440 safety (nájazd na mostík zozadu a štyri otáčky okolo vlastnej osi) a left double cork 1260 tail. V konečnom dôsledku o víťazstve hostia z východu rozhodlo 0,34 bodu. Tretí bol Fín Mikka Virkki, a v kategórii žien triumfovala Lena Prusakova z Ruska.

Počas Garmin Winter Sports Festival sa konali aj Majstrovstva Poľska v kategórii Freeskiing. Tento rok majstrovský titul získal Janek Burkiewicz, ktorý vyhral skokom double cork 1260.

Pred koncom dňa sa na mostíku ukázali cyklisti. Tak ako v predchádzajúcich rokoch predviedli skvelú šou, ktorou opak zdôvodnili, že cyklistický freestyle patrí aj zimným športom. Dawid Godziek vyhral so svojim twister no hander. Paweł Stachak zaujal druhé miesto s fronflip triple barspin. Tretí bol Rakúšan Dorian Macher, ktorý vykonal na veľkom mostíku backflip so zdvojeným tailwhip. Aleksandra Ciupak, jediná cyklistka v tejto súťaži, predviedla backflip, ktorý jej priniesol búrlivý potlesk zhromaždenej verejnosti.

Celú reláciu zo súťaže si môžete pozrieť na kanáli YouTube a na profile @ski2die na Facebook.